Jan Kaczmarek

Jan Kaczmarek to postać mocno związana z Wrocławiem. To wrocławianin „z wyboru i miłości”, jak pisał o nim Stanisław Szelc. Spędził tu całe swoje dorosłe życie. Tutaj mieszkał i pracował – przez wiele lat był dziennikarzem Polskiego Radia Wrocław, autorem wielu tekstów i współtwórcą kabaretu „Elita”. Był człowiekiem utalentowanym, choć skromnym, miał poczucie humoru najwyższych lotów, potrafił się również śmiać z samego siebie. Taki zdrowy dystans do otaczającego świata oraz do własnej osoby jest potrzebny każdemu z nas.

Jan Kaczmarek urodził się 6 czerwca 1945 w Lwówku, zmarł 14 listopada 2007 we Wrocławiu – polski satyryk, piosenkarz i autor piosenek, felietonista.

Z wykształcenia elektronik, absolwent Politechniki Wrocławskiej.

Był jednym z założycieli Kabaretu Elita (wraz z Tadeuszem Drozdą, Jerzym Skoczylasem i Romanem Gerczakiem). W latach 70., 80. i 90. XX w. współpracował z Andrzejem Waligórskim i Studiem 202 w Polskim Radiu Wrocław. Jednym z najbardziej znanych słuchowisk z jego udziałem jest seria „Z pamiętnika młodej lekarki” (wraz z Ewą Szumańską).

Jan Kaczmarek jest autorem tekstów ponad 200 piosenek, między innymi: „Kurna chata”, „Zerowy bilans, czyli pero, pero”, „Czego się boisz głupia”, „Ballada o mleczarzu” czy „Do serca przytul psa”, a także opowiadań i felietonów.

Nasz Patron pochowany został na Cmentarzu Grabiszyńskim we Wrocławiu (pole 4, rząd 29, grób 1089). Patronem naszej szkoły został w czerwcu 2015 roku.

grób kaczmarka