Klasy 8a i 8b w ramach utrwalenia swojej wiedzy i znajomości lektury „Pan Tadeusz czyli ostatni zajazd na Litwie. Historia szlachecka z roku 1811 i 1812 we dwunastu księgach wierszem” uczestniczyły w lekcji muzealnej w Muzeum Pana Tadeusza. Lekcja odbyła się w cyklu Powtórki ósmoklasisty.

Podczas zajęć młodzież usystematyzowała wiedzę o okolicznościach powstania Pana Tadeusza, o świecie przedstawionym, głównych wątkach utworu, szlachcie jako bohaterze zbiorowym epopei. Uczniowie mieli okazję zobaczyć stroje szlacheckie, broń, jaką posługiwała się szlachta, a także oryginalną porcelanową zastawę stołową używaną w czasie przyjęć na dworach szlacheckich. To był czas, kiedy wszyscy przenieśliśmy się do Soplicowa.

siedzący na podłodze uczniowie słuchający wykładu siedzący na podłodze uczniowie słuchający wykładu siedzący na podłodze uczniowie słuchający wykładu stary zegar stojący rzeźba szlachcica